تبلیغات
شیمی سوم راهنمایی - ساختار تفلون
 
شیمی سوم راهنمایی

درباره وبلاگ


شیمی سوم راهنمایی

من امین مرآتی هستم دانش آموز سال سوم راهنمایی مدرسه ی نمونه دولتی نوآوران در کنگاور که با کمک های فراوانی که آقای گرمسیری و آقای سلیمی به من کرده اند توانسته ام این وبلاگ را نوشته و تقدیم به همه ی بچه های ایران کنم .

امین مرآتی
AminMerati24@Gmail.com

مدیر وبلاگ : امین مرآتی
نویسندگان
نظرسنجی
بحث شیمی را تا چه اندازه دوست دارید ؟
چهارشنبه 21 دی 1390 :: نویسنده : امین مرآتی

تفلون ماده‌ ای شیمیایی به نام پلی تترا فلوئورو اتیلن (PTFE) است که از نظر ساختار شیمیایی زنجیره‌ای از اتم های کربن احاطه شده توسط اتم های فلوئور می‌ باشد. به دلیل وجود همین اتم های فلوئور و دافعه آن ها نسبت به مواد دیگر است که چیزی به تفلون نمی ‌چسبد...

PTFE   

کشف تفلون

داستان كشف تفلون نخستین بار در آزمایشگاه تحقیقاتی شركت دوپان روی داد. در آن زمان با این كه تترا فلوئورو اتیلن (TFE) سنتز شده بود ، ولی كوشش برای پلیمر كردن آن ناموفق بود. از آن جایی كه این تركیب گازی در یک سیلندر كوچک نگهداری می شد ، پس از مدتی كه برای اجرای آزمایش دیگری به این ماده نیاز شد ، با باز شدن شیر سیلندر هیچ گازی از ان بیرون نیامد. شخص درون آزمایشگاه برای رد این فرضیه كه "گاز از ظرف نشت كرده است" سیلندر را با ترازو كشید و مجموع جرم سیلندر و گاز را با مجموع جرم سیلندر و گازی كه در ابتدا در آن بوده ، مقایسه كرد. یكسان بودن این مقادیر آشكار كرد كه گاز تترافلورئوراتیلن باید به فراورده دیگری تبدیل شده باشد. كنجكاوی این شیمی دان سبب شد تا وی سیلندر را ببرد و پی به وجود ماده جامد پلیمری در درون سیلندر ببرد. پلیمری كه وی پیدا نمود خواص جالبی داشت و همین انگیزه ای برای تلاش های بعدی شد. نتیجه این كوشش ها سرانجام به روشی های تهیه این پلیمر منتهی شد. تفلون به دلیل داشتن ساختاری خطی و بدون پیچیدگی فضا شیمیایی ، دمای ذوب بالایی (327) دارد. تفلون پلیمری انحلال ناپذیر و از نظر شیمیایی بسیار بی اثر است. ازتفلون برای ساختن سوپاپ ها و پوشش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می شود و به دلیل خواص نچسب و مقاومت گرمایی بالایی كه دارد ، كاربرد وسیعی در پوشش دادن به ظروف پخت و پز یافته است.

طریقه چسباندن تفلون به سطح ظروف به دو روش امکانپذیر است:

1) تفلون تا دماهای بسیار بالا گرم می ‌شود و سپس تحت فشار زیاد به صورت ماده‌ای مذاب به سطح مورد نظر چسبانده می‌شود. ولی در این روش احتمال دارد پس از سرد شدن تفلون به صورت پوسته ‌ای از سطح جدا شود.

2) عمل چسباندن با روش های فیزیکی و شیمیایی دیگری صورت می‌ گیرد. در این روش سطح پایینی تفلون را در خلا بالا و تحت تاثیر میدان الکتریکی با یون های پرسرعت بمب باران می ‌کنند. با این عمل بسیاری از پیوندهای C و F شکسته می ‌شوند و اتم های فلوئور با گروه های دیگری نظیر اکسیژن که به شدت به سطوح می‌ چسبند ، جایگزین می‌ شوند. در صورت عدم وجود اتم های جانشین کربن ها با یک دیگر پیوند دوگانه تشکیل می ‌دهند و یک زنجیره هیدروکربن غیر اشباع تشکیل می‌ دهند که برخلاف زنجیره قبلی چسبنده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :